Jakiego wiertła potrzebuję?

Wiercenie wierceniu nie równe. Chyba każdy to wie kto próbował nieodpowiednim wiertłem wykonać otwór w materiale. Skąd tyle rodzajów wierteł, ich materiałów i technologii wykonania, zarysów spirali oraz ilości i formy ostrzy? Wszystko zależy od tego, w czym wiercimy.

Wiertła pokonujące beton

 

Beton odznacza się dużą trwałością. Z tego powodu tak ważny jest dobór odpowiedniego wiertła aby praca przebiegła łatwo i przyjemnie. Wiadomym jest, że otwory wykonywać młotowiertarką oraz odpowiednim wiertłem. Niektóre z parametrów to wierteł:

 

– uchwyt wiertła SDS plus lub SDS max (SDS Max stosowane przy lekkich pracach),

– ilość krawędzi tnących (najczęściej 2 lub 4),

– sposób wykonania (wiertła diamentowe, widiowe oraz udarowe),

– kształt (forma), czyli wiertła zwykłe, walcowe oraz koronowe.

 

Wyżej wymienione zostały przykładowe parametry, istnieje ich wiele więcej. Najczęściej używanym wiertłem jest wiertło widiowe. Jego główka pokryta jest widią, czyli węglikiem spiekanym (zwiększający żywotność wiertła).

Wiertła do betonu zbrojonego

 

Z uwagi na występujące stalowe zbrojenie, wiertła do tego typu betonu musiały zostać zmodyfikowane by zapobiec złamaniom, klinowaniu się oraz aby zwiększyć efektywność pracy. Wiertło do betonu zbrojonego (takie jak tutaj) jest wiertłem tytanowo-węglowym. Najczęściej posiada 4 ostrza tnące pokryte węglikiem spiekanym. Spirala wiertła natomiast skierowana jest pod ostrzejszym katem względem wierconej powierzchni niż w przypadku zwykłych wierteł do betonu. Co ciekawe w betonie zbrojonym wiercenie odbywa się bez udaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *